ALMANYA’DA ÜNİVERSİTEYE NASIL BAŞVURULUR?

Yurtdışında eğitim almayı düşünen öğrenciler için Almanya; özellikle mühendislik, bilgisayar bilimleri ve matematik alanlarında lisans ve lisans üstü düzeyde öğrenim görmek isteyenlerin en çok tercih ettiği ülkelerden biridir. Berlin, Münih, Hamburg, Stuttgart gibi dünya çapında hem modern hem de tarihi şehirleriyle göz dolduran ülkede üniversiteye başvuru yapacak öğrenciler için sayısız Almanca ve İngilizce program yer almaktadır. Muhteşem doğası, açık hava etkinlikleri, kayak merkezleri, sahne gösterileri ve moda haftalarıyla dikkat çeken Almanya’da bir üniversiteye nasıl başvurulur, sizler için araştırdık!

Üniversite Seçimi
Almanya, uluslararası öğrenciler için en popüler ülkelerden biriyken dünya sıralamalarında ilk sıralarda yer alan prestijli ve yüksek kaliteli eğitim veren üniversitelere sahiptir. Almanya’da öğrenim görmeye karar veren öğrencilerin yapmaları gereken ilk şey kendileri için doğru üniversite ve programı seçmek olacaktır. Ülkede yer alan üniversiteler devlet ve özel olarak iki gruba ayrılırken, devlete bağlı eğitim kurumlarında hem ülke vatandaşlarına hem de uluslararası öğrencilere lisans derecelerinde harç ödeme zorunluluğu yoktur.

Almanya’da üniversiteye başvuru yapacak öğrenciler için ülkenin neredeyse tüm şehirlerinde en az bir adet yüksek kaliteli ve uluslararası standartlarda eğitim veren üniversitesi mevcuttur.

Bunlar arasında en iyileri:

Berlin’de yer alan ve üst düzey araştırma üniversitelerinden biri olan Freie Universitat Berlin’i sayabiliriz. Eğitim kurumunun neredeyse üçte biri yabancı öğrencilerden oluşur.
Münih’te yer alan Technische Universitat Munchen, özellikle mühendislik alanında eğitim alacak öğrenciler için ilk tercihler arasındadır. MIT, Stanford, Georgia Tech gibi Amerika’nın önde gelen eğitim kurumlarıyla iş birliği içerisinde olması ayrıca önemlidir. Münih şehrinin kültürel ve tarihi zenginliğiyle bütünleşmiş bir diğer üniversite ise Ludwig Maximilians Universitat Munchen’dir. 1472 yılında kurulan üniversite Avrupa’nın öncü akademik ve araştırma eğitim kurumlarındandır.
Universitat Heidelberg, 1386 yılında kurulmuş bir araştırma üniversitesidir. 130 ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan kurum, Almanya’nın Heidelberg şehrinde yer alır.

Başvuru İçin Gerekli Belgeler
Almanya’da üniversiteye başvuru yapmayı düşünen öğrencilerin birkaç önemli adıma dikkat etmesi gerekir. Bunlar arasında en önemlisi erken başvurudur. Ülkede akademik dönem kış ve yaz olarak ikiye ayrılırken; kış dönemi Eylül ve Şubat arasında, yaz dönemi ise Mart ve Ağustos aylarında sona erer. Kış dönemi başvurusu yapacak öğrencilerin belgelerini 15 Temmuz, yaz dönemi içinde 15 Ocak tarihine kadar tamamlayıp kayıt olmalarında fayda var. Başvurular için gerekli belgeler aşağıdaki gibidir;

1- Mezun olduğunuz kurumdan alacağınız lise diploması
2- ÖSYM yerleştirme yani üniversiteye giriş yeterlilik belgesi
3- Başvuracağınız üniversiteye yazılmış niyet mektubu
4- Pasaport
5- Biyometrik fotoğraf
6- İngilizce ve Almanca dili yeterlilik belgesi. Almanya’da üniversite başvuruları için genel olarak İngilizce’de TOEFL 5.50 ya da IELTS 6.5 test sonuçları yeterlidir. Ancak bazı üniversiteler ve programlar için sizden Almanca dil yeterliliğinizi kanıtlamanız istenir. Bu durumda yapmanız gereken ise TestDaf (üniversiteye giriş Almanca dil sınavı) ya da DSH (yabancı dil olarak Almanca testi) yeterlilik belgelerine sahip olmanızdır.

Almanya’da üniversite başvuru tarihleri ve gerekli belgeler ile ilgili kesin ve doğru bilgilere eğitim almak istediğiniz üniversitenizin web sitesinden iletişime geçeceğiniz danışmanlardan öğrenmenizde ve sık sık kontrol ederek erken başvuru yapmanızda fayda var.

Ücretler ve Burslar
Almanya’da ücretsiz üniversite okumak isteyen öğrenciler için ülkedeki devlet üniversiteleri tüm lisans programlarında hizmet verirken, özel eğitim kurumları da sağladıkları burslar sayesinde tercih edilmektedir. Yüksek lisans programlarına kayıt olmak için öğrenim ücretleri alınsa da; İngiltere, Amerika, Avustralya gibi ülkelere göre ücretler daha uygundur. Bunun yanında master eğitimi için Almanya’da burslu üniversite okumak isteyenler başvuru işlemlerinden önce hem üniversitelerin hem de hükümetin burs imkanlarından yararlanabilirler.

Seçtiğiniz üniversiteye göre hazırladığınız belgeleri göndermeden önce eğitim kurumu belli bir kayıt ücreti tahsil edebilir. Kabul onayı aldıktan sonra, pasaport ve vize işlemleri için yapacağınız harcamaları da göz önünde tutarak masraflar için bütçe planlamasına gitmenizi öneririz.

Başvuru İşlemleri
Almanya’da üniversiteye başvuru yapacak öğrenciler; DAAD yani Alman Akademik Değişim Servisi tarafından yürütülen ve tüm üniversitelerin yer aldığı, uluslararası öğrenciler için merkezi kabul portalından başvuru yapabilirler. Aynı zamanda üniversitelerin resmi web sitelerinden de yararlanabilirler. Kesin kayıtlar için başvuru tarihleri kurumlar arasında değişiklik gösterirken, her kurum kendi programları içinde farklı tarih ve belge isteyebilir. Bu nedenle üniversitelerin web sitelerini kontrol etmeyi unutmayın!

Aynı zamanda yaşayacağınız problemleri göz önünde bulundurarak eksik evraklar, düzeltmeler ve eklemeler için kendinize zaman sağlamak açısından en az 6 hafta öncesinden başvuru yapmanızı öneririz. Son başvuru tarihi geçtikten sonra kurumlar bir ya da iki aylık bir sürede geri dönüş yapar.

Kabul edilmenin ilk şartının, tüm belgelerin noter onaylı, Almanca tercümesi yapılmış ve eksiksiz olması gerektiğini unutmayın!

Öğrenci Vizesi
Almanya’da bir üniversiteden olumlu geri dönüş aldıysanız eğer yapacağınız ilk şey bir an önce vize işlemlerini halletmenizdir. Almanya öğrenci vizesi almak için şartlar ülkelere göre değişiklik göstermekle beraber AB üyesi ülkeler için vize şartı aranmaz. Uluslararası öğrenciler içinse vize işlemleri ile ilgili kesin ve doğru bilgilere, Alman Federal Dışişleri Bakanlığı’nın resmi web sitesinden ya da şehrinizdeki konsolosluk ve büyükelçiliklerden ulaşmanızda fayda var.

Vize başvurusu yaparken şu noktalara dikkat etmelisiniz;
Vize işlemleri bazen bir iki aylık süreyi kapsayabilir. Başvurularınızı erken yapmanızda ve belgelerinizi eksiksiz tamamlamanızda fayda var.
Pasaportunuzun süresinin öğrenim göreceğiniz süreden fazla olması gerekir. Zira Almanya’da öğrenim görürken pasaport süreniz dolarsa, ülkenize dönüp süreyi uzatmak zorunda kalabilirsiniz.

Vize işlemleri ve oturma izni alabilmeniz için gerekli bir diğer konu ise sağlık sigortasıdır. Almanya’da bir üniversiteye yerleşmek ve konaklamak için çıkaracağınız oturma izninizi, ülkede geçerli olacak sağlık sigortası ile elde edersiniz. Kalacağınız süreyi kapsayacak olan sigortanız iki yıldan başlarken, program sürenize göre uzatabilirsiniz.

Konaklama Seçenekleri
Almanya’da bir üniversiteden kabul edildiğinize dair geri dönüş aldıysanız eğer öğrenci vizesine başvurmak için konaklama işlemlerini tamamlamış olmanız gerekir. Alman üniversiteleri, kayıt esnasında öğrencilere konaklama sunmadıkları için bu aşamada araştırma kısmı size kalıyor. Konaklayacağınız yerleri internet siteleri üzerinden araştırmanızda ve ilk etapta 3-6 ay arası bir öğrenci yurdu ya da ortak paylaşımlı daire bulmanızı öneririz. Zira ülkede eğitim esnasında farklı konaklama seçeneklerine de bakabilirsiniz. Daha fazla bilgi için Alman hükümetininde destek verdiği ve eğitimden konaklamaya ve öğrenciler için part-time iş imkanlarına kadar birçok konuya göz atabileceğiniz,Studentenwerk yani öğrenci sosyal hizmetler dairesine başvurabilirsiniz.

Kayıt
Almanya’da üniversiteye başvuru yaptınız ve kabul edildiyseniz eğer artık kayıt işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Okuldan aldığınız kabul edildiğinize dair belgelerle çıkardığınız vize ve sağlık sigortasından sonra ders başlangıç, kütüphane ve öğrenci kimlik kartı gibi üniversitenin sağlayacağı imkanlar için kesin kayıt işlemlerinizi gerçekleştirmeniz gerekir. Aynı zamanda akademik yıl boyunca her dönem kayıt yenilemeniz ve belirlenen miktarlardaki ücretleri ödemelisiniz. Üniversitelere bağlı olarak kayıt işlemi için gerekli belgeleri elden ya da e-posta yoluyla ulaştırabilirsiniz. Belgeler aşağıdaki gibidir;

1- Vize veya oturma izni ile birlikte ekleyeceğiniz pasaport
2- Vesikalık fotoğraf
3- Kayıt formu
4- Kabul belgesi
5-Sağlık sigortası
6- Dönem ücretinin ödendiğine dair makbuz

Tüm bu işlemleri ve adımları eksiksiz tamamladığınız sürece Almanya’da ücretsiz üniversite okumak için önünüzde hiçbir engel kalmayacaktır. Önemli olan başvuru tarihlerine ve belgelerinizin onaylı olmasına dikkat etmenizdir.

ALMANYA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN KONAKLAMA SEÇENEKLERİ

Eğer Almanya’da okumanın hayalini kuruyorsanız, konaklama ayarlama konusunda iş başa düşecek – bu durumda dikkatli bir planlama yapmanız lazım. Birleşik Krallık, Avustralya ve ABD gibi öğrenim için sıkça tercih edilen büyük ülkelerin aksine, Almanya üniversiteleri size kalacak yer bulma konusunda yardımcı olmaz. Bazı öğrenci toplulukları yurt bulma konusunda yardım teklif edebilir ancak diğer tüm seçenekler konusunda tek başınasınız. Neyse ki, size yardım etmek için Üniversity Park olarak bizler buradayız!

Aşağıda 3 temel öğrenci konaklama seçeneğine, ortalama ücretlere, konaklama ayarlama konusunda en faydalı internet sayfalarına ve diğer önemli ipuçlarına yer verdik.

Öğrenci Yurtları

Bir oda için ortalama ücret: aylık yaklaşık 240€

Uluslararası öğrencilerin %40’ından daha fazlası öğrenci yurtlarında konaklamaktadır. Bu yurtlar nispeten daha ekonomik olup diğer öğrencilerle tanışmak için harika bir ortam sunar. Hatta öğrencilerin çoğu üniversitedeki ilk yıllarında tanıştıkları insanlarla yaşam boyu süren arkadaşlıklar kurar! Yurtlarda konaklama ücretleri konaklama türüne, binanın büyük bir yurt veya küçük bir öğrenci dairesi olmasına, odanın büyüklüğüne, mobilyaların kalitesine ve miktarına göre değişmektedir.
Yurtlarda bir oda için başvuru yapmak istiyorsanız, fakültenizin Öğrenci Topluluğu (studentenwerke.de) veya konaklama ayarlama hizmeti sunan Alman Akademik Değişim Servisi ile irtibata geçmelisiniz. Bu tür bir konaklama seçeneği için önceden yer ayırtmanız gerektiğini unutmayın.

Paylaşımlı Konaklama

Bir oda için ortalama ücret: aylık yaklaşık 280€

Öğrencilerin %30’undan fazlası bu konaklama seçeneğini tercih etmektedir. Paylaşımlı konaklama birlikte yaşamak isteyen arkadaş grupları arasında oldukça yaygın bir seçenektir. Paylaşımlı konaklamada öğrenci bir daireyi, yerli veya yabancı olan diğer öğrencilerle birlikte kullanmaktadır. Her bir öğrenci oda için belirli bir ücret öder ve ortak alanlar birlikte kullanılır; ısınma, internet gibi ihtiyaçların faturaları yine öğrenciler arasında paylaşılır.

Paylaşımlı konaklama ayarlamak için yerel gazeteleri, üniversitenizin duyuru panolarını ve ilgili internet sayfalarını kontrol etmeniz gerekir çünkü ev sahipleri buralara ilan vermektedir.

Bireysel Konaklama

Ortalama ücret: 300€-500€

Belki de sizin için en iyi seçeneğin tek başınıza yaşamak olduğuna karar verebilirsiniz. Bu doğal olarak en pahalı seçenektir. Bu durumda, yine yerel gazeteler veya internet aracılığıyla bir daire aramanız gerekecektir. Dikkatli olmanız gereken nokta ise kira sözleşmesidir.Sözleşmeye nelerin dâhil edildiğinden emin olun. Bütün bir daireyi kiraladığınızda mobilyalar genellikle dâhil değildir!

Hatırlamanız gereken önemli noktalar:

•Almanya’nın batısında bulunan şehirlerde konut ihtiyacı ve kiralar doğusundaki şehirlere göre çok daha fazladır.
•Konut ihtiyacının en fazla olduğu dönem kış döneminin başıdır. Eğer bu dönemde gerçekten bir yer bulamazsanız, üniversitelerin çoğu acil durum yardımı sunar. Tabiİ bu yardım çok asgari düzeyde olup yalnızca kısa süreli bir kolaylık sağlayacaktır.

Konaklama ile ilgili ipuçları:

•Özellikle kış dönemi için kayıt yaptırdıysanız kalacağınız yeri önceden planlayın
•Uygun kiralar bulabilmek için gezinin/arama yapın. Almanya’da konaklama pahalı olabilmektedir dolayısıyla sizin için listelediğimiz bütün internet sayfalarını ziyaret edin ve araştırın
•Paylaşımlı konaklama veya bireysel konaklama ayarlarken, kira sözleşmesini dikkatli bir şekilde incelediğinizden ve nelerin dâhil olup nelerin OLMADIĞINDAN emin olun.
•Elektrik ve internet dâhil olmak üzere daima kendi faturalarınızı ödemeniz gerekeceğini unutmayın. Bütçenizi planlarken bunu da hesaba katın.

Almanya’da Master Programı

Almanya, dünyada lisans eğitimi sıralamasında en önde gelen ülkeler arasındadır. Bölümüne ve okuluna karar veren öğrenciler Almanya’nın kendi şartlarını göz önünde bulundurmalı. Örneğin; her bölüm için ayrı ayrı olmak koşuluyla birden fazla okula başvuru yapabilmeniz ve orada okumak istediğiniz bölüme öncesinde Türkiye’de kayıt olmanız ve yerleşmeniz gerekmesi, eğitim dili eğer İngilizce ise IELTS puanınızın iyi olması veya Almanca ise de dil seviyeniz çok önemli olmaktadır. Son olarak da Almanya’da üniversite okumak için TestDaf sınavını geçmeniz gerekmektedir.

Profesyonel danışmanlığımız sayesinde gönderdiğimiz öğrencilerimiz Almanya’daki eğitimden ve koşullardan memnun bir şekilde geri dönüyorlar veya orada kendilerine farklı bir yol çiziyorlar.

Almanya’da yüksek lisans yapabiliyor olmak öğrenciler için son derece kaliteli, verimli ve sağlam bir gelecek sağlamaktadır. Eğitim genel olarak 1.5 veya 2 yıl sürmekte, bizim puan sistemimizde en az 3 puan yapma şartı aranmaktadır.
Almanya için yüksek puanlı bir ortalamanın önemi kadar lisans eğitiminiz boyunca yaptığınız stajlar, aldığınız sertifikalar, katıldığınız topluluklar da önemli olacaktır. Aynı zamanda çalışma izniniz olacağı için kendi yaşam masraflarınızı da çıkarabiliyor olacaksınız.
Yüksek lisans eğitiminiz için tercih olarak Almanya’yı da düşünüyorsanız 20 yıldır süregelen tecrübelerimiz ve ücretsiz danışmanlığımızla sizlere yardımcı olmaktan memnuniyet duyarız.

Almanya’da yüksek lisans eğitimine giden yolları şöyle sıralamamız gerekmektedir:

– Lise diplomasının noter onaylı tercümesi ve apostille edilmiş hali,
– Üniversite Diploması ve tercümesi (noter onaylı)
– Üniversite transkripti,
– ÖSYM Yerleşme Belgesi (Almanya’ya gidecek lisans öğrencileri mutlaka bir üniversiteye yerleşmiş olmalıdır. Aynı bölümler üzerinden başvuru yapılabilmektedir.) noter onaylı,
– ÖSYM Sonuç Belgesi (noter onaylı)
– Motivasyon Mektubu Curriculum Vitae
– Referans Mektubu
– Katıldığı eğitimlerin sertifikaları
– Dil Belgeleri (Almanca dışında)
– Çalıştığı ya da özel olarak ilgilendiği alanlar
– Not ortalaması 2.7 üzeri olması sizin için avantajdır.
Almanca yeterlilik belgesi (Testdaf sınavından 4 alınmalı ya da DSH sınavından 3 alınması gerekmektedir) üniversiteden üniversiteye DSH 2 istenebilmektedir.

Almanya’da İngilizce Eğitim Almak

Almanya’da Almanca dil eğitimi için kursa gidebileceğiniz gibi lisans veya yüksek lisans eğitimine hazırlık için de gidebiliyorsunuz. Üniversite eğitiminiz için ihtiyacınız olan Almanca dil sertifikanızı almanıza ve devamında da en iyi üniversite eğitimi almanıza bu dil kursları yardımcı olacaklar.
Üniversitelerden şartlı kabul alan öğrencilerin bir sonraki basamağa taşınması için en gerekli süreçlerden biri de tabi ki gerekli dil yetkinliğine sahip olmak oluyor ve bu şekilde dil okullarına gittiğinizde eksiklerinizi tam anlamıyla tamamlayıp TestDaf sınavından geçerli bir not alabilmiş ve eğitiminize başlayabilmiş olacaksınız.
Bunların yanı sıra kendi kişisel gelişiminiz veya kariyeriniz için Almanca öğrenmeniz gerektiğinde de dil kurslarına gidebilir ve geleceğiniz için önemli bir adım atabilirsiniz.
Almanya’da birçok üniversite lisans seviyesinde 5.5 veya 6.5 bandında IELTS skoru istemektedir. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte bazı üniversitelerin IELTS skorları aşağıdadır:

Manheim University – IELTS 6.0
Köln University – IELTS 6.0
GOETHE University (Bazı dersler İngilizce olabiliyor.) – IELTS 5.5

Almanya’da alacağınız master eğitimi size doktora ya da iş hayatınızda diploma anlamında çok büyük avantajlar sağlayacaktır. Hem Almanca öğrenmiş olacaksınız hem de kadrolu çalışma imkanı yakalayabileceksiniz. Eğitiminiz bittikten sonra ise Almanya size 1 yıl daha oturma ve çalışma izni vermektedir.
ÖNEMLİ : Lisans ve Yüksek Lisans eğitimleri sürecinde Almanya’da yasal olarak haftada 20 saat çalışma hakkına sahipsiniz.
Almanya’da lisans eğitimi almak için gerekli belgelerin yanı sıra Almanya sizin sosyal aktivitelerinize de bakmaktadır. Kaliteli ve sosyal bir öğrenci profili çizdiğiniz takdirde kabul şansınız oldukça artmaktadır.

Sigorta ve Konaklama Hizmetleri
Almanya’da sizin için en uygun konaklamayı ayarlayabilmemiz için gerekli tüm ayarlamaları da aynı şekilde yapmaktayız. Eğitim alacağınız aileye ve okula karar verdikten sonra yakın yerlerdeki tüm konaklama seçeneklerini inceliyor ve size uygun olacak şekilde eleyerek adım atıp başvurunuzu yapıyoruz. Sigorta konusunda da yine en uygun şirketlerle anlaşıp başvurarak sizlerin sigortalarını yapıyoruz ve bir çok masraftan sizi de kurtarmış oluyoruz.
Niyet Mektubu Hizmeti
Almanya’ya gitmek istediğiniz taktirde dosyanızda yer alması gereken evraklardan biri de niyet mektubudur. Dil okulu da olsa üniversite eğitimi de olsa bu mektuba vize aşamasında ihtiyacınız olacak ve konsolosluğa sunmanız gerekecek.
Konsolosluk için fazlasıyla önemli olan bu niyet mektubunuzun (motivasyon yazısı) hazırlanmasında eğitiminiz süresince bize her konuda güvenebileceğiniz gibi niyet mektubunuzu da özenle ve dikkatle hazırlayacağımızdan emin olabilirsiniz.
Noter Tercümanlık Hizmetleri
Vize başvurunuz sırasında diğer tüm evraklarınızın özenle hazırlanması gerektiği gibi çeviri işlemleri de aynı şekilde önem arz etmektedir. Tercümelerdeki en ufak bir yanlışlık bile vize işlemlerinizi en başta yapmanızı gerektirebilir.
Evraklarınızın son derece dikkatli bir şekilde noter onaylı olarak tercüme edilmesi dosyanızı sorunsuz bir şekilde teslim edebilmeniz açısından çok önemlidir. Biz de bu nedenle tüm evraklarınızda olduğu gibi tercüme işlemlerinizin de sorunsuz ilerlemesi için sizlere destek olmaktayız.

Almanya’da Gidebileceğiniz Başlıca Üniversiteler
– Humdboldt University
– Heidelberg University
– Manheim University
– Köln University
– Technical University of Dortmund
– Technical University of Berlin
– Technical University of Darmstadt
– Hamburg University
– Freiburg University
– RWTH Aachen University
– Bremen University
– Mainz University
– Freie University
– Ludwig Maximillian University of Munich

Zümrüt Medya