Çin’de Üniversite

Dünyanın yükselen ülkelerinin başında gelen Çin, Üniversite eğitimi için Türk öğrencilere 2.000’den fazla üniversitesiyle kapılarını açıyor. Çin’de üniversite eğitimi alanlar Dünya’nın en büyük 2. ekonomisinde çalışma fırsatına ve daha bir çok imkana sahip oluyor. Çince eğitimin yanı sıra 300’den fazla üniversitenin İngilizce dilinde eğitim sunması da Türk öğrenciler tarafından adaptasyon sürecini hızlandırıyor.
Çin Üniversite başvuru ve kabul süreçleri açısından birçok ülkeye göre hızlı ve kolay kabul işlemleriyle de öne çıkmasının yanında, YÖK denkliği ve uluslararası tanınırlığı ile mezuniyet sonrası süreçlerde öğrencilerin işini kolaylaştırıyor.

Çin Üniversitelerinde Geniş Olanaklar

Çin üniversiteleri öğrencilerine sosyal ve kültürel anlamda çok geniş imkanlar sunmaktadır. Fiziki şartlar açısından da oldukça iyi durumda olan okullarda, konaklama ve eğitim imkanları açısından da öğrencileri mutlu etmektedir. Çin üniversitelerinin başvuru ve kabul koşullarındaki kolaylıkların yanı sıra geniş burs seçenekleri de Türk öğrenciler için cazip hale gelmektedir, Kısmi burslardan tam burslara kadar birçok burs çeşidi bulunmaktadır. Burslar için başvurularınızı da danışmanlarımız sizler adınıza yapmaktadır.

Çin’de Yüksek Lisans ve Doktora

Çin’de Master eğitimi almak isteyen öğrenciler için lisans eğitimindeki gibi benzer şartlar ve fırsatlarda eğitim almak mümkün. Yıllık 2500 USD’den başlayan ücretlerle istediğiniz bölümde gerekli yeterlilikleri sağladığınız takdirde yüksek lisans yapma hakkınız vardır. Çin’de Doktora eğitimi almak için yıllık harç ücretleri yaklaşık 4000 USD civarındadır. Ayrıca doktora eğitimi süresince de burs imkanları bulunmaktadır. okul ve başvurular hakkında detaylı bilgi için bizimle iletişime geçin.

Neden Çin’de Üniversite?

1.Dünya Sıralamasında ilk 1000 içerisinde 72 Çin Üniversitesi olması
2.300’den fazla üniversitede İngilizce dilinde eğitim imkanı
3.Eğitim ve Konaklama dahil yıllık 2500 USD’den başlayan ücretler
4.Geniş seçeneklerle burslu eğitim imkanı sağlamaktadır
5.Geniş olanaklara sahip devlet üniversitelerine sahiptir
6.Dünyanın en büyük 2. Ekonomisidir
7.Zengin ve geniş bir kültüre sahip olması
8.Çok güvenli bir ülke olması
9.Kolay kabul prosedürleri
10.Diplomaların uluslararası ve YÖK tarafından tanınıyor olması
11.Dünyada en çok insanın konuştuğu dili öğrenme fırsatı
12.İstenilen bölümü okuma fırsatı
13.Mezuniyet sonrası çalışma ve kolay iş bulma imkanı

Üniversitelerin köklü ve kaliteli eğitim sistemi mezuniyet sonrasında öğrenciye iş garantisi sunmaktadır. Bir çok global şirketlerde iş bulma imkanları da sizleri bekliyor.
Çin’in Times Higher Education raporuna göre dünya sıralamalarında ilk 1000 üniversite içerisinde 72 Çin Üniversitesi bulunmaktadır. Ayrıca bu üniversitelerin hepsinin YÖK denkliği ve Uluslararası tanınırlığı da vardır.

Çin’in dikkat çeken en büyük avantajlarından biri dövizin yükseldiği şu günlerde ülkede gerek üniversite harçlarının gerekse yaşam giderlerinin düşük oluşudur. Bir öğrencinin eğitim aldığı şehre göre aylık yaşam giderleri 200-300 USD arasındadır. Çin üniversitelerinde ise harç bedelleri yıllık 2000 USD’dan başlamaktadır. Bölümlere göre okul harç ücretleri farklılıklar göstermektedir. Mühendislik alanlarında ortalama 2500 USD civarında olan okul harçları sağlık alanlarında 3500 USD civarındadır.

Çin’de Eğitim Süreci

Kalabalık bir nüfusa sahip olan Çin’de eğitim gören insan sayısı da çok fazladır. Dünyada en büyük çaplı eğitimin yapıldığı Çin’de okullarda, eğitim görenlerin sayısı 200 milyondan fazladır
Çin’de eğitim kategorileri arasında anaokulu, ilkokul, ortaokul ve üniversite eğitimi bulunuyor. Çin hükümeti, ilkokul ve ortaokulu kapsayan 9 yıllık zorunlu eğitim uygulanıyor. Zorunlu eğitim gören öğrenciler okul masraflarından muaf tutuluyorlar, öğrenciler yalnızca kitap ve defter masraflarını ödüyorlar.
Zorunlu eğitime büyük önem veren Çin hükümetinin çabalarıyla 10 yıl önce yüzde 80 olan zorunlu eğitimin yaygınlık oranı günümüzde yüzde 90’a kadar yükseldi. Çin hükümeti önümüzdeki birkaç yıl içinde, bütün çocukların okula girmeleri ve Çin’de bir an önce Dünya çapında birinci sınıf üniversiteler kurulması için kırsal bölgelerdeki zorunlu eğitime ve üniversite eğitimine ağırlık verecek.

Çin’deki okullar esas olarak hükümet tarafından işletilen devlet okullarıdır. Son yıllarda gelişmeye başlayan özel eğitim, henüz boyutu ve düzeyi bakımından devlet okullarıyla kıyaslanamayacak durumdadır.

Yabancı öğrencilerin Çin’de üniversitelere girmek için gerekli diplomaya ve belli bir Çince seviyesine sahip olmaları gerekiyor. Bazı yüksek okullar için giriş sınavı da talep ediliyor. Şu an, Çin’de 300’den fazla yüksek okul yabancı öğrenci kabul ediyor.
Çin’de öğrenim görmek fazla masraflı değildir. Okul masrafı okullara ve bilim dallarına göre değişiyor ve şu an yıllık okul masrafı genellikle 20 bin yuan (2500 ABD doları) civarındadır.
Çin hükümeti, yabancı öğrencileri Çin’e çekmeye son derece büyük önem veriyor ve bunu Çin’in eğitim konusundaki uluslararası konumunun yükseltilmesi ve Çin’de birinci sınıf üniversiteler kurulmasının yollarından biri olarak görüyor. Çin, daha çok yabancı öğrenci, özellikle lisansüstü öğrenci çekmek için bir dizi olanak sağlıyor.

Başvuru için:

İngilizce yeterlilik sınavı kaydı için gerekli belgeler

•Lise veya Yüksek öğrenim mezuniyet belgesinin tasdikli örneği.
•Nüfus Cüzdanının tasdikli örneği
•Yabancı dil bilgisiniz varsa gösterir belgenin tasdikli örneği
•İki adet vesikalık fotoğraf. ( Önden, başı açık,arka foru beyaz ve son altı ay içersinde çekilmiş iki kulak gözüken erkek ise sakalsız vesikalık fotoğraf )

Çin’de Eğitim Kayıtta Gerekli Olan Belgeler

•Öğrenci tarafından her sayfası da imzalanmış başvuru formlari
•Öğrenci tarafından her sayfası da imzalanmış başvuru formlari
•6 adet Fotoğraf ( Önden, başı açık, arka foru beyaz ve son bir yıl içersinde çekilmiş iki kulak gözüken erkek ise sakalsız vesikalık fotoğraf )
•Sabika kaydı
•Son mezun olduğu okulun diploması, fotokopisi, ve noter tasdikli İngilizce veya Çince çevirisi ( yeminli tercümandan çevrilmiş; Plus Eğitim Danışmanlık İngilizce – Türkçe – Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir )
•Pasaport ve fotokopisi (kısa dönem veya dil eğitimi için giden öğrenci için en az iki sene geçerli olmalı, akademi eğitimi için giden öğrenci için en az dört sene geçerli olmalı )
•1988 ve öncesi doğumlular için ( yalnızca T.C. vatandaşları ) Askerlik Durum Belgesi
•Şehit ailesi çocuklarının bu durumlarını belgelendiren belge; Engelli Öğrencilere raporlarındaki engellilik oranını gösteren tam teşekküllü sağlık kurumlarından alınan belge
•Lise son veya üniversitede okuyan ogrenci ise okulun mudur veya bolum baskanından ingilizce referens mektubu.
•Çalışan kişi ise çalıştığı firma müdüründen ingilizce referens mektubu (varsa )
•Kefilin doldurduğu garanti belgesinin kendisi ve noter tastikli Kefilin Taahhutname ve Kafaletname veya muvafakatname (18 yas dan kucuk) nin kendisi ( Kefil, öğrenci ailesinden, calıştığı firmadan veya öğretmeni olabilir.)
•Kefile ait en az beşbin euro bulunan banka hesap cüzdanı
Yüksek Lisans Programlarına Başvuracaklar İçin Ekstra Evraklar
•4 yıllık lisans eğitiminde aldıkları ders ve notları gösteren belge (transcript ) onaylı örneği , noter tasdikli İngilizce veya Çince çevirisi ( yeminli tercümandan çevrilmiş;

UNİVERSİTY PARK Eğitim ve Danışmanlık Türkçe – Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir )
•Diplomanın verildiği ülkenin yetkili kurumunca tanınan 4 yıllık lisans diplomasının onaylı sureti (Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan öğrencilerden 4 yıllık lisans diplomasını yurt dışındaki üniversitelerden almış olanlar ayrıca diplomalarının
denkliğinin YÖK tarafından onaylandığını veya mezun oldukları üniversitenin YÖK tarafından tanındığını gösteren belgeyi sunmak zorundadırlar, noter tasdikli lisans diplomasının İngilizce veya Çince çevirisi ( yeminli tercümandan çevrilmiş; PLus Eğitim Danışmanlık İngilizce – Türkçe – Çince yeminli tercümanından çevirisi ve noterden onaylatılmak yapılabilir, ücreti öğrenciye aittir)

Basvuru ucreti 500 usd $ bu miktara butun ceviriler, okula basvuru ve universiteye kabul kagidinin Cin’ den gelmesi dahildir.

Kabul Şartları

•Lisans egitimi icin Turk lise diplomasina veya yuksek lisans icin Turkiyeden bir universite diplomasina sahip olmak
•Dil öğrencisi Sağlıklı lise mezunu 18-65 yaş arası.
•Çin kanunlarına ve Üniversitenin kurallarına uyum sağlayacak yabancı öğrenci.
•Çin halkının örf adetlerine saygı duymalı.
•18 yaşından küçük olanlar velisi nin muvafakatname almalıdırlar. ücreti öğrenciye aittdir.

ÖNEMLİ NOT:
•Derslerin başlamasından en az 1 hafta önce öğrencininın okulda bulunması gerekiyor;
•Ocak’tan Şubat’ın sonuna kadar kış tatili, genelde 20 Temmuz’dan Eylül’e kadar yaz tatili yapılmaktadır;
•Başvuru ve Çin eğitim bakanlığı izini çıktıktan sonra eğitim ücreti yatırmak zorunludur ;

Başvuru ve Çin eğitim bakanlığı izini çıktıktan sonra danışmanlık ücreti, Eğitim bakanlığı izin ücreti ve üniversitenin eğitim ücreti iade edilmez;

Bir eğitim döneminden fazla eğitim alan öğrenciler (bir eğitim dönemi dahil), yabancı öğrencinin sağlık sigortasını yapması gereklidir öğrenci üniversiteye vardıktan sonra konaklama ücretini verirken onu da ödemelidir. Çin sağlık sigortası yapması gereken öğrenci eğer yapmazsa üniversite eğitim kaydı iptal edilebilir.

Ücret Detayları
•Davet-kabul: :500$ (Sadece bir kez)
•Kayıt: :150$ (Sadece bir kez)
•Servis Hizmetleri:2500$ (Sadece bir kez)
*Herşey dahil senelik yasam maliyeti 2,000 USD

Bu servis hizmetlerine şu hizmetler dahildir:

•Danışmanlık hizmetiniz
•Size uygun okulun bulunması ve yerleştirilmesi
•Başvurunuzun yapılması ve takibi
•Vize başvurunuz için ücretsiz hizmetimiz ve vize başvurunuzun yapılması
•Vize başvurusu sırasında oluşabilecek bütün çeviri ve posta gibi fiziksel harcamalar
•Öğrenciye konaklama yeri ayarlanması,
•Havaalanindan karşilanma
•Eğitimleri boyunca tam destek
Kısacası bütün eğitiminiz boyunca okul ve vizenizle ilgili her türlü işlemi kapsar.

ÇİN’DE EĞİTİM ALABİLECEĞİNİZ ÜNİVERSİTELER
•Çin Tıp Üniversitesi
•Huazhong Bilim ve Teknik Üniversitesi
•Huazhong Bilim ve Teknik Üniversitesi (TIP)
•Nanjing Uzay ve Havacılık Üniversitesi
•Shangqui Üniversitesi
•Tianjin Teknik Üniversitesi
•Zhejiang Üniversitesi

ÇİN’DE BİR ÜNİVERSİTEYE NASIL BAŞVURU YAPILIR?

Herhangi bir üniversiteye başvuru yapmadan önce, ilgilendiğiniz programın internet sayfasını kontrol edin ve üniversitenizin uluslararası ofisiyle görüşün. Farklı üniversiteler için farklı şartlar ve başvuru süreçleri söz konusudur, dolayısıyla kabul edilebilmek için seçtiğiniz programın hangi şartları aradığını bildiğinizden emin olun!

Çin Üniversitelerine Başvuru İçin gerekenler

•Çin hükümetinden kabul;
◦Bunu alabilmek için, Çin vizesi bulunan, herhangi bir sabıka kaydı olmayan ve başvuracağı program için uygun şartları (bu şartlar ilgili programın internet sayfasında belirtilmiş olmalıdır) taşıyan gerçek bir öğrenci olduğunuzu kanıtlamanız gerekir.
•Nakil öğrencilerin, yeterliliklerini kanıtlamak için daha önce eğitim gördükleri tüm üniversitelerden kabul belgesi almaları gerekir.
•Geçerli bir HSK notu. HSK, seçtiğiniz programın şartlarına bağlı olarak sizden istenebilecek olan Çince dil sınavıdır.
•Seçtiğiniz program için, üniversite veya program tarafından belirlenen uygun Üniversiteniz sizden daha fazla evrak ve ek başvuru talep edebilir.Programınız veya üniversitenizle görüşerek daima doğru başvuruyu yaptığınızdan emin olunuz.

Çin’de Bir Üniversiteye Ne Zaman Başvuru Yapılmalı?

Genellikle başvuru yapabileceğiniz iki dönem vardır – Güz ve Bahar. Bazı üniversitelerde ise 3 dönem vardır; dolayısıyla başvuru yapmadan önce ilgilendiğiniz program yetkilileri ile görüşün.

Güz Dönemi
Başvuru süreci genellikle Şubat veya Mart ayında başlar ve Haziran’da sona erer. Dolayısıyla başvurunuzun sonucunu Temmuz’a kadar öğrenmiş olmanız ve vize için başvuru sürecini başlatmış olmanız gerekir. Çin’de güz dönemi genellikle Eylül ayında başlar.

Bahar Dönemi
Başvuru süreci genellikle Ekim ayında başlar ve Ocak ayında sona erer. Dolayısıyla başvurunuzun sonucunu Ocak ayının sonuna kadar öğrenmiş olmanız gerekir. Bahar dönemi genelde Şubat ayının sonunda veya Mart ayının başında başlar.

Çin’deki bir üniversiteye başvuru sürecinde, başvurunuzu en kısa zamanda teslim etmeye çalışın. Pek çok program, ilk başvuru yapanlara öncelik vererek kontenjanları doldurmaktadır – dolayısıyla başvurunuzu en kısa sürede tamamlayın!

Başvuru İçin İpuçları

•Erken başvurun! İlk başvuru yapan kişiler kontenjanları doldurmanın yanı sıra sonuçları daha erken öğreneceklerdir.
•Vize sürecini ertelemeyin. Bir üniversiteye kabul edildiğinizi öğrendikten sonra vize almak için çok fazla zamanınız olmayacaktır; dolayısıyla en kısa zamanda vize almaya çalışın. Çin’de öğrenim görmek için vizeye ihtiyacınız olacak!
•Birden fazla üniversiteye başvuru yapın. Kabul edilme şansınızı arttırın.
•Başvuru yapmaya devam edin! İlk seferinde kabul edilmeseniz bile aynı programa tekrar başvuru yapabilirsiniz.

Zümrüt Medya