01. Bütçeme göre bir yurtdışı eğitim programı bulabilir miyim ?

30 ülkede 271+ ‘den fazla seçkin eğitim kurumunun resmi temsilciliğini yapan ve farklı yurtdışı eğitim seçenekleri sunan Universitypark yurtdışı eğitimde ihtiyaç ve beklentilerinize uygun bir yurtdışı eğitim programı mutlaka vardır.

02. Yurtdışı Eğitim için neden danışmanlık hizmeti almalıyım ?

Universitypark, başvurduğunuz yurtdışı eğitim programında sizin için gereken tüm işlemleri eksiksiz ve hatasız yapar. Universitypark, yurtdışı eğitim danışmanlık hizmetleri için  ücret talep etmez.

03. Yurtdışı eğitim programlarına katılmak için yaş sınırı var mıdır ?

Yurtdışında her eğitim programı için belirlenmiş bir  yaş sınırı vardır. Ancak 7’den 77’ye herkes için bir eğitim programı sunulmaktadır.

04. İngilizce'yi en iyi hangi ülkede öğrenebilirim?

Bu konuda kesin bir tanım yapmak imkânsızdır. İngilizcenin anadil olarak konuşulduğu ülkelerden  birinde eğitim almak uygundur. Bu konuda hangi ülkeyi tercih edeceğiniz kişisel tercihlerinize kalmış. Dil öğrenirken beraberinde hangi ülkede daha iyi zaman geçireceğinizi düşünüyorsanız seçiminiz de ona göre yapılmalıdır.

05. Yabancı dil bilmiyorum bu sorun olur mu?

Öğrenciler gittikleri ülkelerde yerel ya da İngilizce eğitim dili seçebilirler. Seçtikleri eğitim diline göre en az bir yıl hazırlık sınıfı alacakları için herhangi bir dil bilmelerine de gerek yoktur.

06. Yurtdışına üniversite okumak için Türkiye'de üniversite sınavına girmek zorunlu mu?

Kabul şartları ülkeden ülkeye değişmektedir. Bazı ülkeler Türkiye’de sınava girmiş olma ve bölüme yerleşmiş olma şartı aramaktadır. Bazıları ise aramamaktadır. Genellikle bu sınavlara girmemiş olsanız dahi yurtdışında eğitim almanızda hiçbir sakınca yoktur.

07. Yurtdışında eğitim aldım peki Türkiye'ye geldiğimde çalışabilecek miyim? Denklik var mı?

Eğer okuyacağınız üniversite, YÖK’ün belirlediği listelerde dünyada ilk 1000’de yer alan bir üniversite ise direk denklik işlemine başlayabilirsiniz. Eğer okumak istediğiniz okul bu listelerdeki ilk 1000’de yer alan üniversiteler arasında değilse o zaman Türkiye’de üniversiteye giriş sınavlarından istenilen başarı puanlarını almış olmak durumundasınız. YÖK’ün denklik konusu ile ilgili detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

08. Türkiye'de istediğim bölümü kazanamadım, Avrupa'da istediğim bölümü okuyabilir miyim?

Türkiye’den herhangi bir sınav şartı olmadan öğrenci kabul eden ülkelerde istediğiniz bölüme başvuru hakkınız vardır. Sadece bazı okullarda bölüme geçmeden önce okulların yapmış olduğu gerekli sınavları geçtiğiniz taktirde istediğiniz bölümü okuyabilirsiniz. Buna TIP da dahil.

09. Eğitim aldığım ülkede eğitiminden sonra kalabilir miyim ?

Bütün ülkeler için eğer bir işveren sizin sponsorunuz ise çalışma ve oturma iznini başvuru yapabilirsiniz ancak aşağıdaki durumlar da işveren sponsorluğuna ihtiyaç yoktur;

Amerika; en az bir yıl süren akademik bir eğitimden sonra 12 ile 29 ay arasında değişen çalışma izni alınabilir

İngiltere; Akademik eğitimden sonra 2 yıl çalışma izni alınabilir

Avustralya; En az 2 yıl süren akademik (belli bölümler ile sınırlı) bir eğitimden sonra 18 ay çalışma izni alınabilir, ayrıca göçmenlik programı vardır

Kanada; Akademik bir eğitimden sonra eğitim süresini ve 3 yılı geçemeyecek bir süre kadar çalışma izni alınabilir, ayrıca göçmenlik programı vardır

10. Yurtdışında ne kadar süre dil eğitimi almalıyım?

Mevcut dil bilginiz ve hedeflediğiniz dil seviyesine göre karar vermenizi tavsiye ederiz. Bu konuda mutlaka bir seviye tespit sınavı yapmanızı ve en azından bir uzman tavsiyesine göre eğitim programı belirlemenizde yarar var.

11. Yurtdışındaki dil okulları için ne kadar süre önceden başvuru yapmam gerekir ?

Yurtdışı dil okul kaydınızın zamanında yapılması, pasaport ve vize işlemleri, konaklama ve diğer işlemlerin zamanında ve hatasız yapılabilmesi için en az 6 – 12 hafta önceden işlemlere başlamanızı tavsiye ederiz. Erken başvuru her zaman sizin lehinize sonuçlanacaktır.

12. Yurtdışı eğitim programım bitince bir sertifika alacak mıyım?

Yurtdışı eğitim programlarına katılan her öğrenci , öğrenim süresi ve öğrenilen dil seviyesine göre bir eğitim sertifikası almaktadırlar.

13. Acaba Vize alabilir miyim?

Yurtdışı eğitim programlarına katılmayı planlayan herkesin ilk aklına gelen sorulardan biri şüphesiz budur. Asla hiç bir eğitim kurumu size vize garantisinde bulunamaz . Universitypark yurtdışı eğitim danışmanları ile yapacağınız görüşme sonucunda vizeyi rahatlıkla alabilecek durumda olanlar , vizeyi belirli koşulları yerine getirerek alabilecekler veya vizeyi kesinlikle alamayacak durumda olanlar şeklinde bir sınıflandırma yapabiliriz. Vize almanız tamamen vize koşullarını yerine getirip getiremeyeceğinizle ilgili bir durumdur.

14. Vize almak için ne kadar bir bütçem olmalı ?

Yurtdışında eğitiminiz süresince ortaya çıkacak tüm masraflarınızı ( eğitim giderleri, konaklama, uçak bileti, cep harçlığı .vs ) karşılayacak bir kaynağa sahip olmanız gerekir.  Bu kaynak ülkeden ülkeye hatta o ülkede ki şehirden şehre göre değişmektedir. Universitypark eğitim danışmanları ile yapacağınız görüşmelerde bu durum seçeceğiniz eğitim, eğitimin süresi, ilgili ülkede ki kalış süresi gibi durumlara göre size bildirecektir.

15. Sahip olduğum öğrenci vizesi ile çalışabilir miyim ?

Sadece Avustralya ve İrlanda’da full-time öğrencilere yasal çalışma izni verilmektedir. Avustralya ve İrlanda’da çalışma iznine sahip olmak için haftada en az 20 saat ders alacak şekilde kayıt yapılması ve öğrenci vizesine başvurulması gerekir. Öğrencilere Avustralya ve Kanada’da yasal çalışma izni haftada 20 saattir.

16. Yurtdışı eğitim için gerekli koşullara uygun muyum?

Yurtdışında eğitimin maliyeti ne kadardır?

Yurtdışındaki üniversiteler ve okullarda okumanın maliyeti çok değişkenlik gösterir. Bu, programın niteliğine, ülkede kalma sürenize, seyahat edeceğiniz uzaklığa ve orada istediğiniz yaşam tarzına bağlıdır.

Size uygun bir seçenek bulabilmesi için   danışmanınızla bütçeniz hakkında konuşun.

17. Nerede ve ne üzerine eğitim yapacağıma karar verirken neleri göz önüne almalıyım?

  • Nerede ve ne eğitimi alacağınıza karar verirken öncelikle akademik ilgi alanlarınızı ve kariyer hedeflerinizi düşünmelisiniz.
  • Stajlar ya da işe yerleştirmeler açısından belirli bölümleri, konuları ve seçenekleri araştırmaya zaman ayırın.
  • Kampüslerin konumlarını, üniversite sıralamalarındaki yerlerini,evden uzakta geçireceğiniz zamanı ve yurtdışı eğitim ve geçim giderlerini inceleyin.
  • Yurtdışında eğitim sadece okuyacağınız bölümden ibaret değildir. Hangi yaşam tarzını istediğiniz hakkında düşünün – kozmopolit bir şehirde mi kırsalda sessiz bir kasabada mı? Kendi ülkenizden başka öğrencilerin bulunduğu bir şehri mi tercih edersiniz? Plaja mı, ormana mı, çöle mi yakın olmak istersiniz? Kampüste yaşamayı ister misiniz?
  • Eğitiminizden sonra ülkede kalma seçeneğini araştırmak istiyorsanız yürürlükteki göçmenlik politikalarını öğrenmeli ve ayrıca bu devlet politikalarının her an değişebileceğini hesaba katmalısınız.
  • Nerede ve ne eğitimi alacağınıza karar verirken Universitypark  danışmanınız akademik ilgi alanlarınız ve kariyer hedeflerinizi, dünya çapında 600’den fazla üniversite, kolej ve okulla karşılaştıracaktır. Danışmanınız sizin tercihleriniz karşılayacak bölümler, kurumlar ve lokasyonlarla ilgili olarak yönlendirecek niteliğe sahiptir.

18. Yurt dışında aldığım eğitim, iyi bir iş bulmamda bana kolaylık sağlayacak mı?

Yurt dışında sahip olacağınız eğitim, yaşam ve sosyalleşme deneyimleriniz kariyer beklentilerinizi büyük ölçüde etkileyecektir. Yeni beceriler ve bakış açıları geliştirmek, İngilizce dil becerilerinizi daha da güçlü bir hale getirerek zenginleştirmek ve çalışmak istediğiniz işverenlerden elde edeceğiniz iş deneyimine yönelik çabalamak sizin elinizdedir.

Yurtdışında eğitim görmüş kişileri işe alma konusunda, 4.500’den fazla yabancı öğrenci ile yapılan yakın tarihli bir araştırma, bu becerilerin ABD’deki işverenlerin değer verdikleri becerilerle tam olarak örtüştüğünü ortaya koymuştur.

19. Konaklamayı nasıl ayarlayabilirim?

Öğrencilerimiz genelde gittikleri üniversitelerin yurtlarında konaklamaktadırlar. Eğer üniversitenin yurt konaklaması yoksa gidilen ülkedeki servis sağlayıcımız öğrencilerimize mutlaka özel ev konaklaması sağlamaktadır.

Zümrüt Medya