İrlanda Dil Okulları son yıllarda İngilizce dil eğitimi için oldukça tercih edilen okullardan biri haline geldi. Uygun maliyetlerle ve yeni  hoş kültürlerle harmanlanmış olan İrlanda gezip görülecek yerleri ve dil eğitimini pekiştirmek için farklı kültürlerden bir araya getirdiği insanlarla da ön plana çıktı.

İrlanda halkı sıcakkanlılığı ile bilinirler. İletişimi güçlü insanlardır. Türk oranı İrlanda’da oldukça azdır. Eski mimari yapıları, muhteşem yeşil doğası ve kayak merkezleri ile ünlüdür. Ulaşım İrlanda’da çok iyi bir alt yapıya sahip olmakla beraber tren ağı çok gelişmiştir. Tramway ve otobüs kullanımı oldukça rahat ve yaygındır. İrlanda halkı kuralcı bir halk olması sebebiyle ülkede yaşam kalitesi çok yüksektir. Bundan dolayı yurtdışı dil eğitimi düşünen öğrencilerin tercih sebebidir.

İrlanda’da dil okuluna gitmek isteyen öğrenciler için en güzel haber ise çalışma izninin olmasıdır. İrlanda’da çalışma izni ile öğrenciler eğitim alırken haftada 20 saat part time çalışarak hem dillerini geliştirip hem de para kazanabilirler. Bir diğer değişle Work and Study gibi bir program deneyimi elde edebilirler. İrlanda’da çalışma izni 25 hafta ve üzeri dil eğitimi düşünen öğrenciler için geçerlidir.

İrlanda dil okulları MEI (Marketting English in Ireland) tarafından onaylanmaktadır. Bu sebeple eğitim kalitesi önem arz eder ve okullar belli bir kalite standardını korumak zorundadır.

İrlanda’da serin ve ılık bir okyanus iklimi hüküm sürer. Kışlar yumuşak ve rutubetli, yazlar ise serin ve bulutludur. Ancak İngiltere de ki gibi sık sık yağmur yağmaktadır.

Neden İrlanda Dil Okullarında Eğitim Almalısınız ?

 • İrlanda dil okulu fiyatlarının İngiltere’ye göre daha uygun olması
 • 25 hafta üzeri programlara katılan öğrencilere çalışma izni verilmesi
 • İrlanda’daki Türk öğrenci sayısının daha az olması
 • Öğrenciler için güvenilir bir ortam sunması
 • Kültürel miraslarının olması
 • Alınan eğitimi pekiştirebilme  imkanları sunması
 • Farklı kültürlerden insanlar tanıma fırsatı sunması

İrlanda Dil Eğitimi Vizesi

Avrupa Birliği dışından gelen öğrencilerin İrlanda’da dil eğitimi almak için vizeye başvuru yapması gerekir. İrlanda Hükümeti İrlanda’da kısa ve uzun süreli dil eğitimi alacak öğrenciler için farklı vize rejimleri uygulamaktadır.

Vize alırken nelere dikkat edilmeli

 • Öncelikle haftada 15 saatlik bir dil okuluna kurs kaydı yaptırmayı unutmamanız gerekir.
 • Kayıt olunan İrlanda dil okulu MEI ve ACELS onaylı olmalıdır.
 • Dil eğitimi süresince öğrencinin sigortası bulunmalıdır.
 • Öğrenim göreceğin dil okuluna eğitimin ücreti ödenmiş olmalıdır ve kurumdan ödeme konfirmasyonu alınmalıdır.
 • Öğrencinin vize başvurusunda öğrenci ülkesiyle olan bağlarını kanıtlarla belgelemelidir.
 • Konaklama ve yaşam giderlerini karşılayabilecek yeterli finansmana sahip olduğunu göstermelidir.

İrlanda Dil Okulları Şehirleri

Dublin: İngiltere Adası’nın 110 km batısında bulunan İrlanda Adası’nda yer alır. Şehrin kalbi olan Temple Bar, eğlence hayatına ve restoranlara yakın bir noktada yer almaktadır. Dublin Türkiye arasında iki saat zaman farkı vardır. Dublin eski bir tarihe ev sahipliği yapması ve mimarisinin günümüze kadar korunması ile içerisinde birçok müze, katedral, kilise, kale ve tarihi mimariler barındırmaktadır. Düzenli ve temiz bir şehirdir. Tabi ki Dublin ile ilgili belirtmemiz gereken en önemli nokta ise Avrupa’nın en mutlu insanlarının yaşadığı başkenttir. Yaşam kalitesine fazlasıyla dikkat eden Dublin halkı yıl içerisinde birçok festival düzenlemektedirler ve bu festivaller çok görkemli geçmektedir. Birçok yurtdışı dil okulunun Dublin’de merkezi bulunmaktadır.

Cork: İrlanda’nın en büyük ikinci şehridir. Resmi olarak Cork kontluğuna bağlıdır ve nüfusu 120.000’dir. Sokakları ve insanlarıyla tipik bir İrlanda şehri olan Cork, kompakt şehir merkezi, ilginç suyolları, 17. Yüzyıldan kalma caddeleri, eğlence hayatı, barları ve daha ile ziyaretçilerini büyülemektedir.

Galway: Sayısız festival, kutlama ve etkinliğe ev sahipliği yapan Galway, İrlanda’nın Kültürel Kalbi olarak bilinmektedir. Her yıl temmuz ayında şehirde Macnas Yürüyüşü’yle ünlü Galway Sanat Festivali düzenlenmektedir. John F. Kennedy Parkı’nın da bulunduğu Eyre Square, şehrin ana meydanıdır. 2008 yılında dünyanın en iyi 42. Avrupa’nın en iyi 14. ve İrlanda’nın Dingle’dan sonra en iyi 2. turizm şehri seçilmiştir. Lynch Kalesi, İrlanda’daki en iyi orta çağ kasaba evidir.

İrlanda Dil Okullarına Nasıl Başvuru Yaparım ?

 • Okulların başvuru ücretleri yatırılmalı
 • Okulların başvuru formları doldurulmalı
 • Pasaportunuzun kişisel bilgilerin yer aldığı sayfa ve varsa eski vizelerin olduğu sayfaların fotokopileri hazırlanmalı
 • Banka mektubu ve Sponsor teminat mektubu alınmalı