WORK & TRAVEL NEDİR?

Work & Travel programı, üniversite öğrencilerinin yaz tatili boyunca Amerika’da hem çalışıp hem gezmelerine, bu arada ülkenin kültürünü dışarıdan biri gibi değil de orada çalışan bir vatandaş gibi yakından izlemelerine imkan tanıyan kültürel bir değişim programıdır. 

Katılımcılar, yaz boyunca özel bilgi ve beceri gerektirmeyen sezonluk işlerde maksimum 4 ay süre boyunca çalışabilirler. Amerikan hükümeti tarafından desteklenen ve yetki verilmiş sponsorlar tarafından organize edilen programda, öğrenciler en az iki buçuk ay çalışıp ardından da ABD içerisinde kendilerine tanınan gezme ve seyahat etme hakkından yararlanabilirler. Bu program ayrıca dünya üzerindeki farklı kültürleri bir araya getirerek katılımcıların birbirlerinin kültürlerini, dillerini ve geleneklerini anlamalarına imkan sağlar.

Programa kimler katılabilir

 • Lisans ya da yüksek lisans öğrencisi olmak.
 • Okulunda en az bir dönem bitirmiş olmak.
 • Başvuru yapacağı sene bahar döneminde de öğrenciliğine devam ediyor olmak.
 • 18-28 yaşları arasında olmak.
 • En az orta düzeyde İngilizce bilgisine sahip olmak.
 • En az 2.00 not ortalamasına sahip olmak

Programın Sunduğu Avantajlar

 • work & travel programıyla yaz tatilinizi değerlendirirsiniz.
 • Hem para kazanma hem de tatil yapma imkanı bulursunuz.
 • İngilizcenizi ilerletme ve pratik yaparak konuşma konusunda size özgüven sağlayacaktır.
 • İş tecrübesi edinmiş olacaksınız. Cv’nizde renkli bir tecrübe yer alacak.
 • Yeni arkadaşlar edineceksiniz Work & Travel, sizin sosyalleşmenize ve kendi başınıza özgürce kararlar alabilmenize olanak sağlayarak kişiliğinizin oluşmasında büyük rol oynayacaktı.

  ABD’de hangi işlerde çalışılabilir

İdeal Work and Travel kapsamındaki işler, fast food, eğlence parkları, kafeler, hediyelik eşya dükkânları, restoranlar, su parklarındaki pozisyonlardır. Öğrenciler fiziksel olarak ağır işlerde çalıştırılmazlar. İş alanları genellikle düşük seviyededir. Yani hiçbir öğrenci Amerika’da herhangi bir firmada asistan ya da bir uzman yardımcısı olarak görev yapamaz. Çalışma alanları daha çok, garsonluk, komilik, park görevlisi, reyon görevlisi, oda servisi, eğlence parkı çalışanı, resepsiyonist, bilet satıcılığı, cankurtaranlık, fast food veya restoranlarda yemek, temizlik bölümleri, kasiyerlik ile satış danışmanlıkları şeklindedir.

Ortalama Kaç Saat Çalışılıp Ne Kadar Kazanılabilir?

Öğrenciler haftada 5-6 gün ve ortalama 40 saat çalışırlar. ABD’de maaşlar saat üzerinden hesaplanır. Çalışma yasalarına göre haftada 40 saati geçen çalışanlar overtime ücreti alabilirler. Yani sizin saat başı ücretiniz 7 USD ise, 40 saatten fazla çalıştığınız her saat başına 10.50 USD alabilirsiniz. Bununla birlikte bazı işverenler bonus adı altında ekstra ödeme yapabilirler.

Çalışacağınız işlerde asgari ücret alt sınırı saat başına 7,25 USD’dır. Kafe, restoran gibi bazı bahşişle çalışılan yerlerde bu ücret alt sınırın da altında 2.00-3.0 USD civarındadır.

Ancak alınan bahşişler ile bu fark kapanır hatta bu rakamların üstüne çıkılır. Garsonluk, komilik gibi pozisyonlarda haftada 40 saat çalışan bir öğrenci ayda ortalama 1.000 – 3.000USD civarında gelir elde edebilir.

Genelde tatil şehirlerinde olan eğlence parklarında alacağınız saat başı ücret ortalama 7,25-8.00 USD arasındadır. Özellikle Haziran ve Temmuz aylarında çalışma süresi en üst seviyeye çıkar. Bu durumda işvereniniz sizden mesaiye kalmanızı isteyebilir. Daha önce yolladığımız öğrencilerimizden yüksek sezonda haftada 6 gün günde 13 saat çalışanlar oldu. Bu öğrencilerin aylık kazanımı mesailerle birlikte ortalama 2.500 – 2.700 USD civarına ulaştı. Ancak şunu da hatırlatalım; eğlence parklarında 15 Ağustos – 1 Eylül arasında sezon yavaşlar ve çalışma saatleri azalabilir. Eğlence parklarını tercih eden öğrencilerin program süresi Eylül ayına sarkacaksa bu durumu dikkate almalarında fayda vardır.

Çalıştığınız iş yerinde fazla mesai ihtiyacı yoksa ve kazandığınız gelir size yeterli gelmiyorsa kendinize ikinci hatta üçüncü bir işi bulabilirsiniz. Sosyal güvenlik numarasını çıkartmış bir öğrenci için bu tamamen yasaldır. Burada dikkat etmeniz gereken husus ikinci, üçüncü işinizin ilk işinizi aksatmamasıdır. İkinci bir işi bulmak tamamen öğrencinin sorumluluğundadır.

Konaklama

Work & Travel programına katılan öğrencilere hazır iş seçeneklerinin yanında kalacak yer imkanı da sağlıyor. İşverenizle önceden yapılan görüşmeler ile sizin adınıza kalacak yer ayarlanıyor. Amerika’ya gitmeden önce kalacağınız yerin adresi tarafınıza iletiliyor.
Konaklayacak yeri kendiniz bulmak isterseniz İdealsas sizi yine yalnız bırakmıyor… Birkaç gün boyunca otelde konaklamanızı sağlayabiliriz. Aynı programa katılan diğer kişilerle bir oda da kiralayabilirsiniz.
Konaklama masrafınız haftalık 50 -150 USD arasında değişebilir.

Programa Dahil Olan Hizmetler

 • Garantili işe yerleştirme hizmeti
 • Garantili konaklamanızın ayarlanması
 • DS-2019 formunun çok kısa sürede getirtilmesi
 • Çalışma süresi boyunca geçerli olan sağlık sigortası
 • Program el kitapçığı
 • İstanbul’da oryantasyon imkanı
 • Vize ve seyahat danışmanlığı
 • 24 saat ulaşabileceğiniz yardım hattı
 • Ekonomik uçak bileti temini
 • Vergi iadenizin geri alınmasında danışmanlık

İşi kendin Bul
Öğrenci Amerika’daki işini ve konaklamasını kendisi ayarlar. Work & Travel programına katılırken işverenden alınan yazılı iş teklifini sponsor firmanın başvuru formları ile birlikte İdealsas’a teslim eder.
İşini kendi ayarlayan öğrenci işverenle ilgili olan tüm ayarlamalardan, anlaşmalardan ve hatta çıkabilecek problemlerden kendisi sorumludur.

Programa erken başvurmanın size kazandıracağı avantajlar aşağıdadır.

İstediğimiz işi secebilirmiyiz ?

Hazır iş listemizdeki işverenlerden her birinin sınırlı sayıda personele ihtiyacı vardır ve bir işe işveren tarafından belirtilen sayıdan daha fazla öğrenci yerleştirilemez. Dolayısıyla geç kaydolan öğrenciler sadece  kalan işlerin arasından bir seçim yapmak zorunda kalmakta.

Vize Sürecinde Sıkıntı Yaşamazsın!

Vize başvuruları 1 Mart itibariyle başlamaktadır. Bu aylarda öğrencilerin ve turist olara gezmeye gitmek isteyenlerin başvuruları çakışır. Konsolosluklar çok kalabalık ve yoğun olur. Amerikan vize başvuruları randevu alınarak yapıldığından bu tarihlerde yapılan başvurularda randevunuz yoğunluktan dolayı geç bir tarihe verilebilir ve bu seyahat planlarınızı aksatabilir.

Daha Etkin ve Kapsamlı Bir Hizmet Alırsın!

Sizlere sunduğumuz bu programın bir ayağının da Amerika’da olması ve CHI’nin dünya genelinde milyonlarca kişiye hizmet verdiği düşünülürse yoğunluğu tahmin edebilirsiniz sanırız! Dolayısıyla sponsor firmanın iş yoğunluğunu size yansıtmamamız için, belgelerinizi süratli getirmeniz ayrıca eğitiminiz hakkında ayrıntılı olarak konuşmamıza da zaman tanıyacaktır.

Uygun Fiyatlı Uçak Bileti alabilirsin!

Bir uçak bileti rezervasyonu uçuş tarihinden ne kadar önce yaptırılırsa fiyatı o kadar uygun olur. Bir uçağın koltuklarının çoğunluğu boş ise bu uçuş için satışa açık koltukların ücreti düşük olur. Rağbet çok ise az kalan boş koltuklar değerlenir ve yüksek fiyattan satışa sunulur. Size ekonomik uçak bileti bulabilmemiz için erken kayıt yaptırmış olmanız, işlemlerinizin erken bitmesi ve vizenizi erken almanız gerekir.

İndirimden Faydalanırsın!

Programa erken kayıt olan öğrenciler erken kayıt ücretlerinden faydalanabilirler.