Rusyada Üniversite Eğitimi

Rusya eğitimi sistemi; asırlık tarihi ve klasik gelenekleri, güçlü bilimsel temeli ve yüksek eğitim seviyesine sahiptir. Rusya üniversiteleri  uzun yıllara dayanan deneyim, modern teknoloji, konforlu kampüsler, teknoloji laboratuarları ile dünya sıralaması içinde birçok üniversiteye sahiptir.

Rusyada üniversite eğitim maliyetlerin Avrupa ve Asya ülkelerine göre uygun olması ve eğitim kalitesinin yüksek olması nedeniyle de birçok öğrencinin tercih nedeni olmuştur.  Rus Üniversitelerinden  alınan diplomalar Avrupa , Asya ülkeleri ve Ülkemiz tarafından da  tanınmaktadır.

Rusya’da Eğitim Sistemi
Rusya’da eğitim dili  genel olarak Rusça’dır. Ancak; eğitim programları kapsamında İngilizce, Fransızca ve Almanca dillerinde eğitim verilmektedir. Üniversitelerin yüksek lisans ve master programları dahilinde yine farklı dillerde Rusya üniversitelerin’de eğitim almak mümkündür. Rusya’da eğitim yılı sezonu başlangıç tarihi Eylül ayının ilk haftasıdır. Önemli olan nokta Yabancı öğrencilerin Rusya üniversitelerinin açmış olduğu sınırlı sayıda kontenjanı ve davetiye çıkış süresi olan 25 iş gününü göz önünde bulundurarak ön başvurularını mayıs ayı itibariyle yapmaları tarafımızca tavsiye edilmektedir.

Rusya Hazırlık Fakülteleri

Rusya’da tüm yurt dışından gelen öğrenciler lisans eğitimleri öncesi 1 yıl Rusya Üniversiteleri hazırlık fakültesinde eğitim görüp Rusça öğrenirler. Tamamının yabancı öğrencilerden oluştuğu 5-10 kişilik gruplar çerçevesinde Rusça dili eğitimi alırlar. Hazırlık Fakültesinde ortalama günde 4.5 saat ve 10 ay kadar bir Rusça eğitiminin ardından Rusya Hazırlık sınıfı öğrencileri eğitim yılı sonu hazırlık sınavına tabi tutulurlar. Sınavı başarıyla geçen öğrenciler Rusça dili sertifikası alırlar. Rusça dili sertifikası alan öğrenciler Rusya’da diledikleri Üniversiteyi ve bölümü seçtikten sonra Lisans yada yüksek lisans eğitimlerine başlayabilirler.

Rusya Üniversiteleri Başvuru Şartları

Rusya üniversitelerine başvuru şartları yurtdışından gelen öğrenciler için esnetilmiştir. Lise-üniversite mezunu olmak Rusya üniversitelerinin lisans ve yüksek lisans proğramlarına girmeniz için yeterlidir. Üniversite sınavı ve oradan alacağınız puanın Rusya üniversitelerine kabulde hiçbir hükmü yoktur. Lise diploma puanınız önemlidir. Özellikle mühendislik ve sağlık alanı düşünen öğrencilerimizin iyi bir üniversiteye kabulü için 70 ve üzeri diploma puanına sahip olması gerekmektedir.

Rusyada Üniversite Eğitimi için gerekli belgeler

 • 10 Adet 3×4 ölçülerinde arka fonu beyaz ve mat fonda vesikalık fotoğraf
 • Pasaportun aslı (Başvurudan itibaren minimum 18 ay daha geçerlilik süresi olması gerekmektedir)
 • Aids testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)
 • Diplomanın aslı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)
 • Transkript (not dökümü) aslı, ıslak imzalı (valilikten yada kaymakamlıktan apostil yapılacak)

Rusya Öğrenci Vizesi için gerekli belgeler

Rusya öğrenci vizeleri tek yönlü ve genellikle 90 günlük çıkar. Rusya’ya geldiğinizde eğitim göreceğiniz kurum yani üniversiteler bu vize süresini eğitim almaya devam ettiğiniz her yıl uzatmaktadırlar.

 • Pasaport aslı
 • Davetiyenin aslı
 • 3×4 ölçülerinde 2 adet vesikalık fotoğraf (arka fonu beyaz renkte)
 • AIDS testi (Özel hastanelerden aynı gün temin edilebilir)

Önemli hatırlatma: Rusya’da öğrenci vizenizi uzatmak için vize sürenizin bitimine 20 gün kala Üniversitelerin vize departmanlarıyla iletişime geçmeniz gerekmektedir. Vizenin son tarihini kaçıran öğrenciler kaçak durumuna düşerek 5 yıl deport (sınırdışı) cezası alırlar.

 Rusya Üniversiteleri Öğrenci Yurtları

Rusya üniversiteleri yurtlarında konaklama imkanı sağlar. Öğrenci yurtları genellikle üniversitelere yakın mesafede bulunurlar. Öğrenci yurtları çoğunlukla 2-3 kişilik odalardan oluşur. Fakat Rusya’da eğitime son yıllarda artan talepten dolayı bir kaç üniversitenin yurt odalarının 4 kişiliğe çıkarttığını görmekteyiz. Bazı öğrenci yurtlarında her katta ortak mutfak ve banyo varken bazı üniversite yurtlarında ise her iki odaya ait ortak banyo bulunmaktadır. Rusya üniversiteleri öğrenci yurtları karma yurt modeli olup, öğrenciler odalarında kendi hemcinsleriyle konaklamaktadır.

Rusya’da öğrenci yurdu fiyatları üniversitelere ve şehirlere göre değişkenlik gösterir. Ortalama olarak ele aldığımızda Moskova ve St.Petersburg şehirlerinde aylık öğrenci yurdu fiyatı 75$-200$ arasındadır. Rusya’n ın diğer büyük şehirlerinde ise öğrenci yurtları aylık ortalama 20$-50$ arasındadır

 

Neden RUSYA’DA Üniversite ?

 • Rusya yüzölçümü olarak dünyanın en büyük ülkesidir.
 • Rusya misafirperver ve hoşgörülü bir ülkedir. 160 farklı etnik gruba mensup insanlar barış içinde yaşamaktadırlar.
 • Rusya eşssiz bir kültürel ve tarihi mirasa sahiptir.
 • Kendine özgü mimari stilleri ve doğasıyla fark yaratmaktadır.
 • En modern imkanlarla spor fırsatları sunmaktadır.
 • Rusya’da herkes kendi yeteneklerini geliştirme adına mutlaka bir fırsat ve imkan bulacaktır. Rusya’da öğrenciler birçok etkinliğe ücretsiz olarak katılmaktadır.
 • Rusya’da üniversiteler300’den fazla alanda eğitim imkanı sunuyor.
 • Birçok dünyaca tanınmış bilim adamı Rus devlet üniversitelerinde yetişmiştir.
 • Rusya’da üniversiteler ve yüksek öğrenim sistemi gelişmiş ve teknolojik laboratuvar, özel teknik araştırma merkezlerine sahiptir.
 • Tüm dünyada tanınan 100’den fazla prestijli, köklü ve tarihi üniversiteye sahiptir.
 • Rusyada YÖK’ün Türkiyeye yatay geçişte hak tanıdığı ilk 400 üniversite şartını sağlayan 14 üniversite yer almaktadır.
 • Rusya devlet üniversitelerinde eğitim oldukça ekonomiktir. Ortalama yıllık okul ücretleri 2500-4000$ civarındadır.
 • Rusça Avrupa’daki en yaygın ve tüm dünyada en önemli dillerden birisidir. Yaklaşık 350 milyondan fazla insan Rusça konuşmaktadır. Rusçayı rusyaca eğitim alırken çok kolay öğrenebilirsiniz
 • Rusça Birleşmiş Milletlerin 6-resmi dilinden birisidir. Rusçaya aynı zamanda “uzay dili” de diyebiliriz. Zira tüm astronotlar Rusça bilmektedir. Rusça önemli bir kariyer dilidir.
 • Rus dilinin ne kadar güzel ve eşsiz bir dil olduğunu Puşkin, Tolstoy, Dostoyevski, Çehov ve diğer ünlü yazarların eserlerinde görebilirsiniz.

Rusya’da Üniversite Eğitimi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Rusya’da alacağım diploma Türkiye’de geçerli midir? Yani denkliği var mı?

Bünyemizde olan bütün üniversiteler BACHELOR eğitim vermekte olup Türkiye ve Dünyanın her yerinde geçerli olan tek diploma derecesine sahiptir. Bünyemizde olan üniversitelere denklik verildiğini YÖK’den teyit ettirebilirsiniz.

Başvuru ve kayıt tarihleri ne zaman?

2021-2022 Eğitim yılı ön kayıtları Şubat ayı itibaren alınmaktadır. Resmi başvuru tarihleri genellikle Eylül ayına kadar olup, üniversitelere göre farklılık göstermektedir. Yabancı öğrenci sayısını her geçen yıl daha da arttıran Rusya üniversiteleri öğrenci yurtlarında kontenjanlar artık sınırlı hale gelmiştir. Dolayısıyla eğitimini Rusya’da alma  kararını netleştiren adayların vakit kaybetmeden ön kayıt yaptırmalarını öneririz.

Gereken şartlar ve gerekli belgeler nelerdir?

Rusya’da üniversitelerine alımlar lise diploma puanınızla yapılmaktadır. Üniversitelere ve bölümlere göre istenilen puan değişiklik gösterebilir. ÖSYM sınavlarının Rusya üniversitelerine kabullerinde geçerliliği yoktur.

Rusya’da nerede kalacağım?

Rusya üniversitelerinde tüm yabancı öğrenciler için yurt imkanları mevcut olup, 2-4 kişilik odalarda mutfak, banyo, internet imkanlarıyla öğrencilerin konaklamasına sunulmuştur. Yurt kayıtları tarafımızca yapılabilmektedir. Ayrıca ev kiralamak da bir seçenek olabilir. Fakat hazırlık sınıfında tüm öğrencilerimizin en azından dil öğrenip, kendi ayakları üzerinde durana kadar yurt konaklamasını gerçekleştirmelerini tavsiye etmekteyiz.

Nereden başlamalı?

Sizden istediğimiz belgeleri eksiksiz hazırladıktan sonra ön kayıt için UNIVERSITYPARK yurtdışı eğitim aracılığı ile ön kaydınızı yaptırabilirsiniz. Davetiye süreci, vize süreci, uçak bileti işlemlerinin takibi ve organizasyonları tarafımıza aittir. Rusya’ya öğrencilerimizi gruplar halinde gönderiyoruz. Rusya’ya gelen öğrencilerimiz, eğitim danışmanlarımız tarafından karşılandıktan sonra tüm prosedür işlemler tarafımızca yapılmaktadır. Öğrenciler yurtlarına yerleştikten sonra her daim bire bir destek alabileceğiniz eğitim danışmanlarımız tarafından şehir ve üniversite tanıtılmakta, bilmeniz gereken tüm önemli bilgiler verilmektedir.

Rusya’da eğitim vizesi almak için şartlar nelerdir?

Rusya’da üniversite okuyacak öğrencilerimizin vize çeviri ücretleri ve vize başvuru ücreti Universitypark Eğitim tarafından karşılanır, evraklar danışmanlarımızca hazırlanır. Öğrencilerimiz konsolosluk ya da aracı kuruma gitmezler, vize başvuru süreçleri de Universitypark Eğitim tarafından yürütülür. Rusyada eğitim vizesi için üniversiteden alacağınız kabul mektubu, sağlık raporlarınız ve diplomanız gibi belgeler gerekmektedir. Universitypark Eğitim Rusya öğrenci vizelerinde %100 başarı oranına sahiptir.

Rusya üniversiteleri dünya sıralamasında kaçıncı sırada?

Dünyanın en iyi ranking (sıralama) kuruluşu olan QS ranking de Rusya’dan ilk 1000 de 28 üniversite yer almaktadır. Söz konusu 28 üniversitenin 17 tanesi ilk 500 de yer almaktadır. Ülkeler arası eğitim kalitesini karşılaştırma yapabilmeniz açısından aşağıda bir kaç ülkenin üniversite Dünya sıralamalarını paylaşıyoruz.

Rusya ilk 1000 – 28 üniversite
Rusya ilk 400 – 14 üniversite

Kaynak : https://www.topuniversities.com/university-rankings/world-university-rankings/2021
Rusya’daki İlk 1000 de yer alan üniversiteleri sırasıyla birlikte detaylı buradan görebilirsiniz.

Hiç Rusça bilmiyorum. Rusya üniversitelerinde nasıl eğitim görebilirim?

Tüm öğrencilerimiz diğer ülkelerden gelen yabancı öğrenciler ile birlikte ilk sene hazırlık sınıfında alanında uzman Rus eğitmenler tarafından Rusça dil eğitimi alarak akademik dil yeterliliği kazanmaktadırlar. 8-12 kişilik gruplar halinde Hazırlık eğitimini alan öğrenciler lisans veya yüksek lisans eğitimlerine başlarlar

Rusçayı hangi dil üzerinden öğreneceğiz?

Sevgili adaylar, Rusçayı Rusça üzerinden öğreneceksiniz. Bu her ne kadar kulağa zor gelse de aslında en kolay yöntemdir. Şimdiden bunu sizin anlamanız zor olabilir ancak geldiğinizde tecrübe edebilirsiniz. Çünkü Rusça ikinci bir dil üzerinden kurgulanarak öğretilebilmesi zor bir dildir. Tüm Rusya üniversiteleri hazırlık eğitim sisteminde durum böyledir. Rusça, en temelden (Alfabeden) başlayarak Rusça üzerinden öğretilir.

Rusya’da burslu okuyabilir miyim?

Rusya üniversitelerine burslu girebilmek için adayların önünde 2 seçenek vardır. Birincisi Türkiye Cumhuriyeti tarafından verilen burslar. Söz konusu KYK bursları hakkında detaylı bilgi ve başvuru için gerekli koşullara buradan ulaşabilirsiniz. İkincisi ise Rusya Federasyonunun vermiş olduğu burslar. Her yıl Ankara’da bulunan Rusya bilim kültür merkezi tarafınca bir mülakat tarihi oluşturularak Türk öğrencilere mülakatlar sonucu burs verilmektedir. Adaylar Rusya milli Eğitim bakanlığından gelen heyetin önünde yüz yüze mülakata girmek zorundadır. Burs alabilmek için en büyük kriterler sırasıyla şu şekildedir. Adayların diploma ve transkript puanları, hangi lise – üniversiteden mezun oldukları, Bunun dışında adayların azda olsa Rusça bilmeleri mülakatlarda kriterler arasındadır.

2 yıllık üniversite mezunuyum ve Rusya’da lisansımı tamamlayabilir miyim?

Maalesef hiç bir Rusya üniversitesi size hazırlık eğitiminden sonra 3.cü ya da belirli bir sınıftan başlama garantisi vermeyecektir. Bunun sebebi ise, öğrenim gördüğünüz üniversitenin ders içeriklerinin uyumluluğu ile alakalıdır. Bildiğimiz üzere derslikler hem üniversiteden üniversiteye, hem ülkeden ülkeye, hem de yıldan yıla değişebilmektedir. Rusya üniversiteleri tarafından mezun olduğunuz üniversite ile dersliklerinizin %70 uyumluluğu  istenmektedir. Bu uyumluluğa sahipseniz dahi ilk yıl hazırlık eğitimi alacağınız için geldiğiniz Rusya üniversitesinin bir sonraki sene için kendi içerik dersliklerini değiştirme ihtimali olduğundan böyle bir garantiyi size veremez. Tecrübe ettiğimiz üzere hazırlık sonrasında 3. sınıftan başlayan öğrencilerimiz de oldu, 2.sınıftan başlatılan da, hiç kabul edilmeyen de. Net bir cevap verebilmemiz için öncelikli olarak transkriptinizin Rusça tercümesini tarafımıza göndermeniz gerekmektedir. Transkripti gönderdiğinizde 2 iş günü içerisinde olumlu-olumsuz tarafınıza geri dönüş yapıyoruz. Durum tamamen gitmek istediğiniz bölümün, bağlı olduğu fakültenin onayına bağlıdır.

İlerleyen senelerde Rusya’dan Türkiye üniversitelerine yatay geçiş yapabilir miyim?

Evet yapabilirsiniz. Tıp, mühendislik ve hukuk programları için Dünya sıralamasındaki ilk 400 de yer alan üniversitelere kayıtlı olup Türkiye’deki üniversitelere sıralamanıza bakılmadan yatay geçiş yapabilirsiniz. Tıp, mühendislik, hukuk, mimarlık ve öğretmenlik haricinde bir bölümde öğrenim aldığınızda ise üniversitenin tanınırlığına bakılıp yatay geçişlerde ilk 400 şartı aranmamaktadır. Rusya Üniversitelerinden Türkiye üniversitelerine yatay geçiş ile ilgili en son YÖK mevzuatı Yükseköğretim kurumunun resmi sitesinden görebilirsiniz.

Rusya’da hem eğitim alıp, hem çalışabilir miyim?

Öğrencilerin Rusya’da öğrenim görüp hemde çalışma imkanları vardır ve resmidir. Rusça dili sertifikası şartı göz önünde bulundurulduğunda Öğrencilerimiz ilk sene Rusya’ya geldiklerinde hazırlık sonrası yıllarda resmi olarak çalışabilmektedir. 2013 yılından itibaren yürürlüğe giren kanuna göre Rusya Federasyonuna yurt dışından eğitim alma amaçlı gelen her öğrenci derslerine engel olmama şartıyla çalışabilirler.

Rusya’da çalışarak tüm masraflarımı karışayabilir miyim?

Rusya’da part time çalışarak hem okul masraflarınızı hemde yaşam giderlerinizi karşılamanız zordur. İki seçenekten birini yani okul masrafınızı veya aylık geçiminizi çalışarak sağlayabilirsiniz.

Ailem nasıl para gönderecek? Paramı nasıl temin edeceğim?

Visa veya Mastercard logolu tüm kartlarla hesabınıza yatırılan Türk lirası bakiyeyi Rusya’da aynı logoyu taşıyan herhangi bir bankadan çekebilirsiniz. Önerimiz İşbankası veya Denizbank’tan hesap açtırmanızdır. Hesabınıza yatan TL veya döviz bakiyeyi Rusya’da Rus para birimi olan RUBLE olarak çekebilirsiniz.

Rusya’daki dil okullarına herkes kayıt yaptırabilirmi?

Rusya’da Rusça dil kursları için 18 yaşını doldurmuş herkes kayıt yaptırabilir. Rusça dil kursları Rusya’da anlaşmalı olduğumuz Devlet üniversiteleri bünyesinde, Rus hocalar tarafından verilmektedir. Rusça dil kursları için herhangi bir eğitim şartı aranmamaktadır. Rusya’da dil eğitimi için yaş sınırlaması bulunmamaktadır.

Rusça dili sertifikası alabilecek miyim?

Dil okullarının kurslarına katılan öğrenciler süre ne olursa olsun, kurs sonunda sertifika alabilmektedirler. Elbette bu sertifikalar Üniversitelerin kendileri tarafından düzenlenen sertifikalardır. Toplam ders saatinin 1/3 kadarına devam göstermeyen öğrenciler bu olanaktan yararlanamazlar.

Zümrüt Medya