Slovenya’da Üniversite

Türkiye’de üniversite sınavına girip, baraj puanları aşmış fakat herhangi bir üniversiteye yerleşememişseniz;

Ya da puanınız yetmediği için okumak istemediğiniz bir üniversite veya bölümde eğitim almak zorunda kalmışsanız;

Veya ülkemizdeki eğitim sistemin hedeflerinizi karşılamayacağını düşünüyor ve yurtdışında daha iyi bir eğitim almayı istiyorsanız;

Bu kararınıza rağmen sahip olduğunuz özellikler ve bütçenizin yurtdışında eğitim almaya uygun olmadığını düşünüyor ya da hangi ülkede ve nasıl eğitim alacağınızı bilmiyorsanız;

Güney Avrupa’nın gözde ülkelerinden Slovenya’da hem ekonomik hem de kaliteli bir eğitim alabilirsiniz. Slovenya üniversitelerinin disiplinli ve yüksek kaliteli eğitimleri, dünya genelinde kabul görmekte, Slovenya üniversiteleri dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almaktadır.


Üniversite Ücretleri

Okul ücretleri başka ülkeler ve Türkiye’deki özel üniversitelerle kıyaslandığında oldukça düşük olan Slovenya’da lisans programları yıllık 2.000 EURO – 4.000 EURO,  Master programları 2.500 EURO – 7.000 EURO, doktora ücretleri de yıllık 25000 EURO –  10.000 EUR0 arasındadır


YKS şartı yok

Üstelik bu üniversitelere kabul edilmek için YKS’de dört yıllık bir üniversite kazanma şartı da aranmaz. Slovenya üniversiteleri diploma notuna ve okul derslerinizdeki başarıya göre öğrenci kabul etmektedir.


İstediğiniz Bölümü Seçebilirsiniz

Lise türü fark etmeksizin ve hangi bölümden mezun olduğunuza bakılmaksızın, Slovenya üniversitelerinde diploma puanınıza göre dilediğiniz tüm bölümlere kayıt yaptırabilirsiniz. Yoğun talep olan bölümlerde öğrenciler diploma notlarına göre sıralanıp boş olan kontenjanlara yerleşirler.


Slovence ve İngilizce Programlar

Avrupa Birliğinin en iyi eğitim sistemlerinden birine sahip olan Slovenya’da Üniversite Eğitimi çoğunlukla ülkenin anadilinde eğitim verilmektedir. Slovence eğitim görecek olan adaylar 2. Sınıfa kayıttan önce Slovence dil sınavını geçmek zorundadırlar. Sayıları her geçen gün artmakla birlikte İngilizce olarak Lisans ve Yüksek Lisans Programları da bulunmaktadır. Slovenya’da Üniversite Eğitim sistemine göre uluslararası öğrencilerden Lisans Programları için İngilizce Dil Yeterlilik Belgesi de istenmemektedir.

 


Lisans Eğitimi 3 Yıl 

Slovenya’da Üniversite Eğitimi, Lisans Programlarında genellikle 3 yıl sürerken, Yüksek Lisans – Master Programları 1 veya 2 sene sürmektedir.


En İyi Üniversiteleri 

Ülkenin başkentinde  bulunan ve adını şehirden alan Ljubljana Üniversitesi’dir. Ljubljana Üniversitesi, birçok sıralamada ilk 500’de bulunan bir devlet üniversitesidir. İkinci büyük üniversite ise yine adını, bulunduğu şehirden alan Maribor Üniversitesi’dir. Maribor Üniversitesi ise ilk 1000’de bulunmaktadır.

 

Slovenya’da Üniversite Eğitiminin Avantajları

  • Sınavsız Üniversite Kabulü
  • Dünya Çapında Diploma Tanınırlığı
  • YÖK Denkliği
  • Ekonomik Yaşam Ve Eğitim Olanakları
  • Çok Dilli Eğitim Ve 3 Dil Öğrenme Fırsatı
  • Bölüm Kısıtlaması Olmadan, Arzu Edilen Alanda Eğitim Alma İmkânı
  • Avrupa’da Ülkelerinde Serbest dolaşım
  • Avrupa’nın Kalbinde Güvenli Ortamda Eğitim Alma İmkânı
  • Uluslararası Kariyer Şansı
Zümrüt Medya