Neden Ukrayna’da Eğitim ?

 

1- Ukrayna’da 312 üniversite bulunmakta olup bu üniversitelerin akademik kadroları alanlında oldukca başarılı akademisyenleren oluşmaktadır.

2- Ukrayna üniversiteleri tüm Avrupa Birliği ve YÖK tarafından tanınmaktadır. Rahatlıkla Türkiyede denklik alınabilmektedir.

3- Yıllık üniversite harç fiyatlarının dünya genelinde en ekonomik olduğu ülkelerdendir. Üniversitelerin Yıllık harç ücretleri  1500-3000 Usd arasındadır.

4-Ukrayna’da yaşam maliyetleri çok ekonomik olduğu için Ortalama bir öğrenci konaklama hariç 200-300 usd arasında rahatlıkla aylık geçimini sağlayabilir.

5- Ukrayna 80 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği yapmakta olup, YKS , puan şartı aranmaksızın sadece lise diploması ile her bölüme kabul alınabilmektedir.

6- Ukrayna kültür ve sanatsal açıdan çok gelişmiş bir  ülkedir. Ukrayna’da eğitim alan öğrencilere vizyon ve kişisel gelişim açısından çok büyük katkı sağlar.

7- Ukrayna konsolosluğu Öğrencilere  vize alımında sorun çıkarmaz.

8- Odessa, Kharkiv gibi öğrenci şehirlerinde Eğitim dili dünyanın en çok konuşulan dillerinden olan Rusça olup aynı zamanda Halkın %90 rusça konuşmaktadır.

9- Tıp ve diş hekimliği gibi sağlık bölümlerinde İngilizce eğitim seçeneği de vardır.

10- Özellikle kozmopolit yapıda olan Odessa ve Kharkiv gibi şehirlerinde ırkçılık en az düzeyde olduğundan oldukça güvenli aynı zamanda eğlenceli bir ortam vardır.

11- Ukrayna’ya Turistik vizeler kalktığından dolayı aile bireyleri  veya arkadaşlar  rahatlıkla giriş çıkış yapabilir.

12- Ukrayna’ya çok ekonomik uçak biletleri her zaman bulunabilir. 250-300 TL’ ye bile bilet bulmak mümkündür.

13-Lisans Tamamlama programları ile Ön lisans mezunları Ukrayna’ya yatay geçiş yaparak yıl kaybetmeden lisans tamamlayabilirler.

Ukrayna’da Eğitim ve Yaşam

 Ukrayna’da toplam 312 üniversite vardır. Bu üniversitelerin tamamı Tüm Avrupa Birliği ülkeleri tarafından tanınırken  yaklaşık 90 Üniversite de YÖK tarafından tanınmaktadır. Dünya genelinde  en ekonomik fiyatlarla eğitim alınabilecek Ülke olan Ukrayna’da sadece lise diplomanız ile üniversite eğitimi almanız mümkün. Ukrayna’da Uluslararası olarak kabül  edilen  toplam 312 üniversite bulunmakta olup 2018  verilerine göre 80 bin yabancı öğrenciye ev sahipliği  yapmaktadır. Ukrayna’ya gelen yapancı öğrenciler genelde havacılık, denizcilik, fizik ve sağlık bölümlerinde eğitim alma amaçları ile gelmektedir. Ukrayna’da uluslararası enstitüler tarafından yapılan değerlendirmelerde dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisinde toplam 10 adet Üniversite mevcuttur. Diğer üniversitelerin ise eğitim kalitesi çok iyi olup, alanında eğitim veren butik ve küçük üniversiteler arasında  yer aldığından dolayı dünya sıralamalarında yerini alamamıştır. Örneği ; Odessa Devlet Tıp Üniversitesi sadece Tıp, Diş hekimliği ve Eczacılık bölümlerinde eğitim veren butik bir üniversite olup, yıllardır Uzman sağlıkçılar yetiştiren kaliteli bir okul olmasına rağmen okuldaki öğrenci sayısı, büyüklüğü, donanımları neticesinde yapılan değerlendirmede dünya sıralamasında ilk 1000 üniversite içerisine girememiştir. Uluslararası neteliğinde kabul edilen Üniversitelerde yıllık harç ücreti 1500 ile 3000 dolar arasında olup, aylık yaşam maliyetleri ise 250 ile 300 dolar arasındadır.

Ukrayna Üniversiteleri Başvuru Evrakları

  • Diploma ve Transkript ( Orijinalleri Liseden alınmalıdır)
  •  Pasaportunuz ( en az 5 senelik ) eğitim alacağınız bölümler TIP,DİŞ HEKİMLİĞİ,ECZACILIK için ise 10 senelik çıkartmanız tavsiye edilir.
  • 24 adet vesikalık fotoğraf 4×5 veya 3×4 ( arka fon beyaz )
  • Hiv testi raporu ( hiv virüsü taşımadığınıza dair belge – hiv negatif)
  • Formül A doğum kayıt örneği belgesi ( bulunduğunuz ilçe kaymakamlığından alınmaktadır)
  • Sağlık raporu ( Devlet hastanesinden veya aile hekimliğinden)
  • Ayrıca il sağlık müdürlüğünden veya toplum sağlığı merkezlerinden onaylatılmalıdır.
  • Başvuru için gerekli olan 1, 5, 6 maddedeki Evraklar hazırlandıktan sonra
  • Kaymakamlıkta apostil yapılmalıdır. Apostil işlemi evrakların orjinalinden yapılmalıdır.
  • Her evrakın birer adet fotokopisi alınmalıdır
Zümrüt Medya