Üniversite Macaristan

BUDAPEŞTE TEKNO. VE EKO. ÜNİ.

Corvinus Üniversitesi

McDaniel College ÜNİVERSİTESİ

IBS International Bus. Sch

EÖTVÖS LORAND ÜNİVERSİTESİ

Peç (Pécs) Üniversitesi

Semmelweis Üniversitesi

SZEGED ÜNİVERSİTESİ

SZENT ISTVAN ÜNİVERSİTESİ

MACARİSTAN

Hakkında

MACARİSTAN’DA ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ HAKKINDA

Macaristan’daki üniversitelerde istediğiniz herhangi bir bölüme başlamanız için lise mezunu olmanız yeterli şarttır. Ayrıca Türkiye’deki gibi seçmek istediğiniz bölümü lisede okuduğunuz alanla da sınırlamıyor. Yani lisede sayısal bölümden mezun bir öğrenci çok rahat hukuk bölümünü tercih edebilir. Yine meslek lisesinden ya da imam hatip lisesinden mezun bir öğrenci için de hiçbir sınırlama yoktur. Üniversite eğitim giderinin az olması okulların kalitesinin düşük olacağı anlamına gelmediği gibi aksine Macaristan Üniversiteleri Avrupa’nın en kaliteli eğitim veren üniversitelerindendir. Bunun en büyük kanıtı da çok sayıda dünyaca ünlü sanatçılar, edebiyatçılar ve olimpiyat şampiyonlarını yetiştirmiş olmasıdır.

MACARİSTAN’ DA ÜNİVERSİTE OKUMANIN AVANTAJLARI NELERDİR?

  • 3 yılda biten lisans eğitimiyle kariyer hedefinize daha çabuk ulaşın!

Macaristan’daki üniversitelerin eğitim süreleri çoğu Avrupa ülkesinde olduğu gibi 3 yıl sürmektedir. Böylece  Türkiye’ deki rakiplerinizden bir yıl daha önce iş hayatına atılma ya da akademik kariyerinize devam etme şansı elde edersiniz.

  • Schengen Vizesi ile Avrupa’yı keşfedin!

Alacağınız Schengen vizesi sayesinde de tüm Avrupa’da özgürce seyahat etme ve yeni ülkelerden yeni arkadaşlıklar kurma imkanına sahip olacaksınız

MACARİSTAN’DA EĞİTİM VE YAŞAM GİDERLERİ

Türkiye’deki bir özel üniversitede eğitim almak yerine, Macaristan’da hem sınav şartı olmadan, istediğiniz bölümde, hem de çok daha uygun fiyatlarla bir üniversiteye girmek  çok daha mantıklı bir seçenektir. Tıp, eczacılık, diş hekimliği gibi bölümler diğer bölümlere kıyasla ülkemizde de daha maliyetli olduğu için bu Macaristan’da da aynı şekilde. Diğer bölümlerin ise senelik maliyetleri 3000-4500 Euro civarındayken tıp fakültesi bünyesindeki bölümlerin ücretleri 8000-10.000Euro arasındadır.

Macaristan’da tercih edebileceğiniz konaklama seçenekleri üniversitenin öğrencilerine sağladığı yurt konaklama, biraz daha konforlu ancak maliyetli olan özel yurtlar ya da ev kiralama şeklindedir. Üniversitelerin yurtları genel olarak 3 kişilik odalardan oluşmaktadır ve aylık ücreti yaklaşık 75-100 Euro olmaktadır. Birçok öğrencinin de tercihi olan ev kiralamada kiralar evin bulunduğu şehre ya da bölgeye göre değişse de aylık kira yaklaşık 400-600 Euro civarındadır.

MACARİSTAN’DAKİ ÜNİVERSİTELERE KABUL ŞARTLARI

İlk olarak Üniversite Hazırlık Programı’na başlayan yabancı öğrenciler İngilizce derslerine ek olarak aynı zamanda eğitimini alacakları bölüm hakkında da dersler alırlar. Tıp eğitimine başlayacak öğrencilerin alacakları hazırlık programı da diğer bölümlerden farklıdır. Bu hazırlık eğitiminden başarılı olan öğrenci istediği bölüme başlayabilir.

Aynı zamanda henüz hazırlık okuyan öğrencilerin bölümleri konusunda hemen karar verme zorunlulukları yoktur. Tıp, İşletme ve Mühendislik bölümlerine hazırlık amacıyla alınan hazırlık eğitimini tamamlayan bir öğrenci seçeceği alana daha sonra karar verebilir. Örneğin mühendislik öncesi eğitimini alan öğrenci hangi mühendisliği okumak istediğini hazırlık bitiminde seçebilir. Hazırlık(foundation) eğitimine başlayabilmesi için öğrencinin İngilizce dil seviyesi en az orta seviyede olmalıdır. İyi bir dil seviyesine ve bilimsel bilgiye sahip bir öğrenci isterse hazırlık sınıfından muaf olmak için eylül ayında yapılan sınava girebilir. Başarılı olduğu takdirde direk bölümünün derslerini almaya başlayabilir. Foundation programına katılacak kadar İngilizce bilgisi olmayanlar da hazırlık öncesi yoğunlaştırılmış bir programla İngilizce öğrenebilirler. 

Yabancı Dil Yetersizliği engel çıkarır mı?

Türkiye’de yabancı dil gerektiren bölümlerde eğitimizi tamamlamadan önce hazırlık eğitimi olduğu gibi Avrupa üniversitelerinde de bir yıl hazırlıkla yabancı dil bilginizdeki eksikleri giderebilir ardından fakültedeki eğitiminize başlayabilirsiniz.

Ne Zaman Başvurmalıyım?

Ülkemizde olduğu gibi Macaristan’da da genellikle Eylül ayında başlayan akademik yıl için Nisan-Temmuz ayları arasında başvurunuzu yapmalısınız. Kontenjanların erken dolma ihtimaline karşı ne kadar erken başvuru yaparsanız istediğiniz bölüme girme ihtimaliniz o kadar artar.

MACARİSTAN ÜNİVERSİTELERİNE YATAY GEÇİŞ YAPMAK

Üniversite eğitimize Macaristan’da devam etmeniz sizi birçok açıdan avantajlı kılar. Avrupalı öğrencilerle birlikte eğitim almak, farklı kültürler tanımak, kaliteli bir eğitimin sonunda alacağınız AB diploması sizi her zaman bir adım öne çıkaracak bir ayrıcalıktır. Ayrıca eğitim maliyetinin düşük oluşu nedeniyle de size kazandırdıklarının yanında harcamanız oldukça küçük bir pay olarak kalacaktır.

Bologna Süreci

Bologna süreci, tüm Avrupa’da yüksek lisans ve akademik konularda standartlar belirleyerek farklılıkları en aza indirgeyip eğitim sistemini bağdaştırma amacıyla kurulmuş bir programdır. Bu alanda gerçekleşmesi istenmeyen tek şey yükseköğretim sisteminin tektip olmasıdır. Amaçlanan, eğitim sistemindeki farklılıklar ile benzerlikler arasında bir dengenin kurulmasıdır. Üniversitelerin yükseköğretim sistemleri hakkındaki çeşitlilik korunarak uyumlu hale getirilmesiyle denklik sorununun tamamen çözümü hedeflenmektedir.

YUKARI